660 479 374 | 884 774 959 email: biuro@agbet.com.pl

Gotowy garaż betonowy – w którym miejscu na działce go ustawić?

Gotowe garaże betonowe stanowią bardzo dobrą alternatywę dla ich murowanych, blaszanych czy drewnianych odpowiedników. Na zakup takiej konstrukcji często decydują się osoby, które wybrały projekt domu bez garażu w jego bryle, chcąc zyskać dodatkową przestrzeń mieszkalną. Po czasie jednak i tak okazuje się, że garaż jest potrzebny – zapewnia znacznie wyższy komfort (brak problemu ze skrobaniem szyb czy mocnym nagrzewaniem się wnętrza auta), może też służyć za dodatkowy składzik na narzędzia, rowery, koła etc., a nawet da się w nim wydzielić niewielki warsztat. Pytanie tylko, gdzie ustawić gotowy garaż betonowy? Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Pamiętaj o stabilnym gruncie

To bardzo ważne zagadnienie, ponieważ prefabrykowane gotowe garaże betonowe, nawet te o stosunkowo niewielkiej powierzchni, są bardzo ciężkie. Wynika to z faktu, iż w firmie Agbet wykonujemy je z betonu klasy C30/C37 zbrojonego podwójną siatką. Z jednej strony gwarantuje to bezkompromisową odporność konstrukcji na uszkodzenia mechaniczne i niesprzyjające warunki pogodowe, ale z drugiej wiąże się ze znacznym wzrostem masy własnej garażu.

Na pewno złym pomysłem będzie posadowienie garażu betonowego na naturalnie niestabilnym podłożu, na przykład gliniastym. Jeśli taki grunt dominuje na działce, to warto wcześniej zadbać o jego ustabilizowanie np. podbudową z kruszywa czy suchym betonem, ewentualnie zbrojonym chudziakiem. Dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, w której garaż po czasie zacznie się przechylać, co mogłoby stanowić zagrożenie dla przechowywanych w nim rzeczy (na czele z samochodem), a także dla jego bezpośredniego otoczenia.  

Porozmawiaj z sąsiadem

Jeśli dobrze żyjesz z sąsiadem i chcesz, aby tak zostało, to w dobrym tonie będzie poinformowanie go o planowanym ustawieniu garażu prefabrykowanego blisko granicy jego działki. Pamiętaj, że taki garaż może rzucać cień na teren sąsiada, co dla niektórych osób jest poważnym problemem.

Lepiej więc z góry uzgodnić tę kwestię i życzliwie porozmawiać z sąsiadem, który po poznaniu szczegółów inwestycji raczej nie zgłosi żadnego sprzeciwu (nie ma też ku temu podstaw, jeśli zostaną zachowane minimalne odległości).

Wybierz miejsce, do którego można łatwo dojechać samochodem

Jeśli docelowo garaż ma być miejscem codziennego parkowania samochodu, to warto wybrać taki zakątek działki, który umożliwia bezproblemowe dojechanie do niego autem np. wybrukowaną ścieżką. Z tego powodu wiele osób preferuje ustawienie garażu we frontowej części działki, zaraz obok budynku mieszkalnego. Dzięki temu nie trzeba dodatkowo wykonywać kosztownych prac brukarskich.

Z kolei przejeżdżanie całej działki samochodem tylko po to, aby zostawić w garażu auto na dłuższą metę może być dość problematyczne (niszczenie zieleni, zakopanie się po opadach deszczu etc.).

Zastanów się, jak wykończyć ściany garażu

Panuje tutaj pełna dowolność, natomiast dobrze będzie z góry wiedzieć, czy planujesz schować garaż na działce, czy może jednak go wyeksponować lub uczynić z niego kolejny element małej architektury, dobrze korespondujący z domem jednorodzinnym.

Jeśli nie chcesz specjalnie dekorować ścian garażu, to wybierz miejsce znajdujące się poza wzrokiem domowników, gości i sąsiadów. Możesz też  zasadzić bezpośrednio przy garażu rośliny pnące (np. bluszcz czy winorośl), które dość szybko zakryją goły beton.

Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, aby wykończyć ściany garażu np. w dokładnie takim samym stylu, jak te domu jednorodzinnego – przy wykorzystaniu ozdobnego tynku. Wówczas całość będzie się prezentować bardzo estetycznie i w przemyślany sposób.

Wiele osób decyduje się również na obłożenie ścian gotowego garażu betonowego drewnem, co jest o tyle dobrym pomysłem, że pozwala optycznie „odciążyć” całą konstrukcję i estetycznie wpasować ją w zielone otoczenie domu.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące wyboru miejsca posadowienia garażu prefabrykowanego, to skontaktuj się z nami. Specjaliści firmy Agbet udzielą Ci niezbędnych porad oraz przybliżą wszelkie kwestie techniczne, które mogą mieć wpływ na ostateczną decyzję.

admin

Leave a Reply Text

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *