660 479 374 | 884 774 959 email: biuro@agbet.com.pl

Garaż betonowy zamiast garażu w bryle domu. Dlaczego warto to rozważyć?

Większość właścicieli domów jednorodzinnych zgodzi się z tym, że własny garaż daje olbrzymi komfort. Dzięki niemu można zapomnieć o porannym skrobaniu szyb zimą, zyskujemy również dodatkową przestrzeń do przechowywania różnych drobiazgów, akcesoriów motoryzacyjnych, opon etc. Dlatego osoby, które dopiero przymierzają się do budowy własnego domu, zwykle wybierają projekty z garażem w bryle. Okazuje się natomiast, że jest ciekawa alternatywa – garaż betonowy. Dlaczego może to być lepszy wybór w porównaniu z garażem w bryle domu jednorodzinnego? Najważniejsze argumenty omawiamy w naszym artykule.

Niższy koszt budowy domu

Garaż w bryle budynku zawsze podnosi koszty budowy, co wynika z prostej zależności – potrzebujemy większej ilości materiałów budowlanych, zwiększa się całkowita kubatura budynku oraz wydłuża czas realizacji prac. Jeśli więc masz mocno ograniczony budżet na budowę i nie możesz sobie pozwolić na to, aby lwią część środków „zjadły” roboty murarskie, to naprawdę poważnie przemyśl pomysł zrezygnowania z garażu w bryle i postaw na prostszy projekt domu jednorodzinnego (co wcale nie oznacza, że będzie mało estetyczny).

Przełoży się to nie tylko na koszt budowy, ale także na funkcjonalność samego budynku oraz jego otoczenia – garaż w bryle jednak znacząco zwiększa powierzchnię działki zajmowaną przez dom, przez co możesz mieć do dyspozycji mniejszą ilość terenu zielonego.

Rozwiązanie problemu wąskiej działki budowlanej

Wielu inwestorów, którzy od początku zakładają, że wybudują dom z garażem w bryle budynku, dopiero po czasie dowiaduje się, że to wcale nie musi być takie proste. Na przeszkodzie często stają względy formalne. Chodzi o to, że jeśli masz wąską działkę budowlaną, na przykład o szerokości 20 metrów, to może być bardzo trudno „wpasować” w nią dom z garażem w bryle i zachować wymagane minimalne odległości od granicy sąsiednich działek.

W takiej sytuacji poważnie rozważ zainwestowanie w garaż betonowy, który nie jest związany trwale z gruntem, a więc nie ma potrzeby uzyskania pozwolenia na jego budowę. Taki garaż można posadowić w dowolnym sektorze działki, wyznaczyć do niego komfortowy dojazd i w ten sposób rozwiązać problem braku miejsca na swoim terenie.

Nie mrozisz pieniędzy na etapie budowy

Wróćmy jeszcze na chwilę do kwestii kosztów. Wcześniej wyjaśniliśmy, że garaż w bryle budynku bardzo podnosi wydatki inwestora na etapie prac budowlanych, czyli przede wszystkim murarskich. Rezygnując z niego możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy, które przeznaczysz na – nie ma się co oszukiwać – ważniejsze rzeczy z punktu widzenia komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców domu, na przykład lepszą instalację grzewczą, grubszą warstwę ocieplenia, wyższej jakości materiały wykończeniowe etc.

Gdy po wprowadzeniu się do domu uznasz, że faktycznie brakuje Ci tego garażu, to w dowolnej chwili możesz zamówić gotowy garaż betonowy w firmie Agbet. Taką konstrukcję można posadowić bezpośrednio na gruncie, ewentualnie we własnym zakresie wykonać podłogę i docelowo np. otynkować garaż czy obsadzić go roślinami pnącymi – dzięki temu nie zaburzy estetyki otoczenia domu.

Mniejsza powierzchnia do ogrzania

To także ciekawy argument, którego nie należy bagatelizować. Garaż w bryle budynku powinien być ogrzewany, aby nie wychładzał sąsiadujących z nim pomieszczeń mieszkalnych. W dobie drastycznie drożejących nośników energii warto więc dobrze przemyśleć, czy na pewno stać nas na to, aby ogrzewać garaż, w którym przecież i tak nie spędzamy dużo czasu, a traktujemy go wyłącznie, jako stanowisko postojowe dla samochodu oraz przechowalnia różnych przedmiotów niemieszczących się w domu. 

Każdy z tych argumentów powinien dać Ci do myślenia, jeśli właśnie szykujesz się do budowy domu jednorodzinnego. Być może nie ma sensu upierać się przy garażu w bryle budynku, skoro znacząco ogranicza to wybór gotowych projektów? Zwłaszcza, że garaż żelbetowy nie jest wcale „półśrodkiem” czy tanim substytutem, ale realną, funkcjonalną alternatywą dla garażu w bryle domu.

admin

Leave a Reply Text

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *